2011 Scott County Walking & Racking Show
Class Horse's Name Rider Owner Address
(1) Trail Pleasure Walking Specialty (4 entries)
1st Promiscuous Girl Tracie Barron Tracie & Jackie Barron Kingsport, Tn.
2nd Don't Touch My Aspen Alex Hopkins Jodie Hopkins Sneedville, Tn.
3rd Sunny Delightful Sky Vickie Hughes Vickie Hughes Burnsville, Nc.
4th Black Jack's Reno Rachael Carter Rachael Carter Gray, Tn.
(2) URHOEA Juvenile Country Pleasure (3 entries)
1st JFK's Pushover Threat Josh Givens Larry Rhoten Church Hill, Tn.
2nd She's Mint To Be Taylor Dye Dewayne King Tazewell, Va.
3rd Pull the Trigger Kristen Hale Tayor Hubbard Fall Branch, Tn.
(3) Youth Walking Specialty - 11 & under (0 entries)
(4) URHOEA Juvenile (2 entries)
1st Absolutely Jose Brooke Donesky Sandy Donesky New Tazewell, Tn.
2nd That's Just My Game Timi Kazee Fred Kazee Family Logan, Wv.
(4A) 15.2 & Under Amateur Walking Specialty (3 entries)
1st Sweet Apple Pie Rick McCoury Rick McCoury Green Mtn., Nc.
2nd Jose's Hot Peppers Deana Bowers Linda Bowers Elizabethton, Tn.
3rd Dangerous Backdraft Beth Collins Beth Collins Pilgrims Knob, Va.
(5) SCRHA Country Pleasure (17 entries)
1st Gideon Junior Shupe LTR Stables Coeburn, Va.
2nd Elmer's Milligram Tony Dockery Jason Dockery Dungannon, Va.
3rd Sandman Jerry Street Jerry Street Cleveland, Va.
4th Toby Keith Ashley Pruitt Ashley Pruitt Lebanon, Va.
5th I'm All Man Chelsi Akers Chelsi Akers Honaker, Va.
(6) Open Plantation Pleasure Walking (2 entries)
1st I'm Wooly Bully Kate West Sandy & Larry Larkins Morristown, Tn.
2nd Pusher's Candy Cane Allison Hopkins Alex Hopkins Sneedville, Tn.
(7) URHOEA Style (5 entries)
1st Showboat After Dark Erica Hughes H & T Enterprises Fairview, Nc.
2nd Don Pablo Caleb Church Caleb Church Limestone, Tn.
3rd Twistin Out Voltage Carlson Robinette Carlson Robinette New Tazewell, Tn.
4th Wild & Wicked Pride Amber Baskett Mike & Lisa Baskett Jonesborough, Tn.
5th The Dollar Beauty Marvin Hall Carl Marcum Kingsport, Tn.
(8) Country Pleasure Walking Specialty (3 entries)
1st I See Jane Kate West Katie West Morristown, Tn.
2nd Twist of Jose Deborah Thomas Joshua Thomas Bluff City, Tn.
3rd I'm Invigoration Alex Johnson Alex Johnson Jonesborough, Tn
(9) Juvenile Go As You Please (9 entries)
1st Pusher's Candy Cane Allison Hopkins Alex Hopkins Sneedville, Tn.
2nd Cody's Trouble Holly Sauceman Do It Yourself Stables Thorn Hill, Tn.
3rd Twist of Jose Joshua Thomas Joshua Thomas Bluff City, Tn.
4th Pure Country Rhythm Hannah Street Hannah Street Cleveland, Va.
5th Houdini Kala McMillian Greg Easterling Kingsport, Tn.
(10) URHOEA Country Saddle (6 entries)
1st Gen-N-Ice Josie Smith Hilltop Stables Fall Branch, Tn.
2nd Cloud's Perfect Storm Cody Sauceman Do It Yourself Stables Thorn Hill, Tn.
3rd Dreamer's Golden Boy Jamie Tipton Jamie Tipton Hampton, Tn.
4th Rowdy's Rebel Gold Tony Smith Rebel Pride Farms Church Hill, Tn.
5th Buck Fever Jimmy Wampler Harold & Janice Range Watauga, Tn.
(11) 3 Year Old Open Walking Specialty (3 entries)
1st Sweeps Putting On Brandon Derrick Brian Jeffer Limestone, Tn.
2nd Sports Night Chris Helton Dr. Jim Gore Easley, Sc.
3rd Dollars Kate Brandon Dockery Carl Marcum Kingsport, Tn.
(12) URHOEA AO & T (3 entries)
1st Simply Dangerous LuAnn Ledford LuAnn Ledford Lake Junaluska, Nc.
2nd Red Johnny Gilmer Johnny Gilmer Nickelsville, Va.
3rd Velvet Revolver Cody Sauceman Do It Yourself Stables Thorn Hill, Tn.
(13) SCRHA Juvenile Pleasure (7 entries)
1st Flint Eastwood Kaitlyn McMillian Donna McMillian Gate City, Va.
2nd Ultra's Carbon Copy Taylor Dye Taylor Dye Lebanon, Va.
3rd Carbon's Girl Laken Shreve Cedar Ridge Stables Castlewood, Va.
4th Sky Dancer Victoria Blessing Trina Vermillion Hiltons, Va.
5th He Can Do Ashley Jarnigan Larry Rhoten Church Hill, Tn.
(14) ETWHA Member Only Specialty (5 entries)
1st Cadillac By Ritz Danielle Ricker Danielle Ricker Greeneville, Tn.
2nd Blindside Lexi Stinnett River Bend Stables Madison, Tn.
3rd He's Showboatin Anita Bradshaw Anita Bradshaw Kingsport, Tn.
4th Final Masquerade Vicki Hughes Ferrell Hughes Burnsville, Nc.
5th Sharana Beth Collins Beth Collins Pilgrims Knob, Va.
(15) Youth Walking Specialty - 12-17 (3 entries)
1st Command Applause Lexi Stinnett Lexi & Lisa Stinnett Clyde, Nc.
2nd Heart Attack's Fast Beat Danielle Ricker Danielle Ricker Greeneville, Tn.
3rd Catin Around Brandon Alshie Fred Kazee & Brandon Alshie Logan, Wv.
(16) URHOEA Trail Pleasure (8 entries)
1st Fancy Sue Erica Hughes John Hughes Honaker, Va.
2nd Look to the Stars Charlene Dye Jesselyn Bundy Lebanon, Va.
3rd Cody's Trouble Cody Sauceman Do It Yourself Stables Thorn Hill, Tn.
4th Spec's Dictatious Jackie Wampler Jackie Wampler Kingsport, Tn.
5th Bobby's True Faith Josie Smith Hilltop Stables Fall Branch, Tn.
(17) 3 Year Old Amateur Walking Specialty (2 entries)
1st Dollar Big Man Marvin Hall Carl Marcum Kingsport, Tn.
2nd Mathlol Brandon Dockery Carl Marcum Kingsport, Tn.
(18) SCRHA Flat Shod Racking (5 entries)
1st Outlaw Kendra Parks Gary Parks Nickelsville, Va.
2nd Spellbound Tony Smith Rebel Pride Farm Church Hill, Tn.
3rd Jessee Mack's Black Magic Jessee Brown Christy Miracle Church Hill, Tn.
4th Marilyn Matt Flanary North Fork Stables Weber City, Va.
5th Ol Spot Dewayne Matthews Tom Barnette Gate City, Va.
(19) URHOEA 2 Year Olds (0 entries)
(20) 2 Year Old Open Walking Specialty (2 entries)
1st Stimulus Brandon Derrick Ferrell Hughes Burnsville, Nc.
(21) URHOEA Ladies (1 entries)
1st Raw Deal Amber Baskett Amber Baskett Marion, Sc.
(22) SCRHA Country Racking (10 entries)
1st Pull the Trigger Jamie Tipton Taylor Hubbard Fall Branch, Tn.
2nd Taylor Made Chelsi Akers Chelsi Akers Honaker, Va.
3rd Broadway Lady Sandy Flanary North Fork Stables Weber City, Va.
4th WOW Mark English Mark English Whitney, Sc.
5th Pinto Beans Trina Vermillion Trina Vermillion Hiltons, Va.
(23) URHOEA Juvenile Trail Pleasure (ages 11 & under) (0 entries)
(24) Open Show Pleasure Walking Specialty (9 entries)
1st Uptown Ritz Mike Strong Mike Strong Coeburn, Va.
2nd Generator's Top Dollar Ricky McCoury Tipton & McCoury Green Mtn, Nc.
3rd Encore Blue Carlson Robinette Carlson Robinette New Tazewell, Tn.
4th Emblem Silhouette Denny Massengale Sandy Clark Black Mtn, Nc.
5th Senator of Generator Anita Bradshaw Anita Bradshaw Blountville, Tn.
(25) URHOEA Country Show Pleasure (5 entries)
1st She's Mint To Be DeWayne King DeWayne King Tazewell, Va.
2nd Jazz Star T.J. King T.J. King Tazewell, Va.
3rd Wired by Pusher Caleb Church Josh Givens Duffield, Va.
4th Star's Bold Master Jerry Walker Jerry Walker Sharps Chapel, Tn.
5th Chantilly's Charmed One Susan Cross Johnny Gilmer Nickelsville, Va.
(26) Open Go As You Please (15 entries)
1st Perk's Star Attraction Garnetta Wallace Garnetta Wallace Lebanon, Va.
2nd Cody's Trouble Harvey Sauceman Do It Yourself Stables Thorn Hill, Tn.
3rd Delightful Bay Knight Jerry Street Janice Range Watauga, Tn.
4th Ultra's Carbon Copy Charlene Dye Taylor Dye Lebanon, Va.
5th Jackie's Little Love Josie Smith Hilltop Stables Fall Branch, Tn.
(27) URHOEA Amateur (3 entries)
1st Ebony's Pepper Pusher Lily Cope Lily Cope New Tazewell, Tn.
(28) ETWHA Ladies Auxillary (3 entries)
1st Better Be Bold Judy Walton Dr. Norman Walton Knoxville, Tn.
2nd El Comandante Janie Stokes Gary Rutledge Family Maryville, Tn.
3rd Silver Design's Entertainer Jan Crawford Jan Crawford Kingsport, Tn.
(29) URHOEA Country Pleasure (2 entries)
1st JFK's Pushover Threat Kathy Givens Larry Rhoten Church Hill, Tn.
2nd Pistol Packin Mama Erica Hughes John Hughes Honaker, Va.
(30) Open Amateur Walking Specialty (3 entries)
1st Hasta La Vista Diana Bowers Keith Bowers Elizabethton, Tn.
2nd Hazes Cash Crystal Letterman Ferrel & Anabow Hughes Fairview, Nc.
3rd Casino Pusher Justin Nixon Justin Nixon Coeburn, Va.
(31) SCRHA Trail Racking (17 entries)
1st Perk's Star Attraction Chris Wallace Garnetta Wallace Lebanon, Va.
2nd Flint Eastwood Kaitlyn McMillian Donna McMillian Gate City, Va.
3rd Spec's Dictatious Jamie Tipton Jackie Wampler Kingsport, Tn.
4th Sugar Jeff Flanary Karen McCury Gate City, Va.
5th Images Tempo John Wilder Candy Wilder Church Hill, Tn.
(32) URHOEA Flat Shod (3 entries)
1st Gold Digger Caleb Church Caleb Church Limestone, Tn.
2nd Silver Exploit Amber Baskett Mike & Lisa Baskett Jonesborough, Tn.
3rd He's Unreal Pete Slemp Pete Slemp Wise, Va.
(33) AO & T Walking Specialty (6 entries)
1st Gen's Push About Todd Laster Todd Laster Duffield, Va.
2nd Extra Expense Tom Collins The Collins Family Talbott, Tn.
3rd Timline Amber Baskett Mike & Lisa Baskett Jonesborough, Tn.
4th Cashin Motion Justin Nixon Justin Nixon Coeburn, Va.
5th Busted & Bleached Jessica Bridwell Kelli Bridwell Kingsport, Tn.
(34) URHOEA Juvenile Trail Pleasure (ages 12-17) (2 entries)
1st Look to the Stars Taylor Dye Jesselyn Bundy Lebanon, Va.
2nd Cody's Trouble Holly Sauceman Do It Yourself Stables Thorn Hill, Tn.
(35) Open Park Performance Walking Specialty (2 entries)
1st Master Specialist Buffy Alshie Buffy Alshie Greeneville, Tn.
2nd The Street Pusher David Bradshaw David Bradshaw Blountville, Tn.
(36) URHOEA 15.2 & Under Amateur (1 entries)
1st JFK Jr. Martin Rife Cathy Rife Bland, Va.
(37) 4 Year Old Amateur Walking Specialty (5 entries)
1st Steppin Out On Cash Tom Collins Tip King Morristown, Tn.
2nd Teds On Ice Timi Kazee Fred Kazee Family Logan, Wv.
3rd Pistol Power Judy Walton Dr. Norman Walton Knoxville, Tn.
4th Dazzle Me In Gold Beth Collins Beth Collins Prilgrims Knob, Va.
5th Dollars Real Deal Brandon Dockery Carl Marcum Kingsport, Tn.
(38) URHOEA 3 & 4 Year Olds (1 entries)
1st A Son of Twisted Sister Caleb Church Patricia Rolen Bulls Gap, Tn.
(39) URHOEA Speed Racking (5 entries)
1st Metallica T.J. King T.J. King Tazewell, Va.
2nd Double Vision Jimmy Wampler Jimmy Wampler Kingsport, Tn.
3rd Wild-N-Wicked Larry Tipton Jimmy Wampler Kingsport, Tn.
4th Delps Thunder Struck Gerald Delp Gerald Delp Sneedville, Tn.
5th
(40) SCRHA Open Racking Stake (7 entries)
1st Outlaw Kendra Parks Gary Parks Nickelsville, Va.
2nd Born to be Wild Chelsi Akers Chelsi Akers Honaker, Va.
3rd Rowdy's Rebel Gold Tony Smith Rebel Pride Farm Church Hill, Tn.
4th Rooster Matt Flanary North Fork Stables Weber City, Va.
5th Pull the Trigger Jamie Tipton Taylor Hubbard Fall Branch, Tn.
(41) URHOEA Racking Stake (3 entries)
1st Majorly Armed Robert Crawford Johnny Gilmer Nickelsville, Va.
2nd EKG Pendency Pete Slemp Pete Slemp Wise, Va.
3rd Settle the Score Buffy Alshie Buffy Alshie Greeneville, Tn.
(42) Open Walking Specialty Stake (5 entries)
1st Zorba Wayne Conley John & Pam High Smith Rockford, Tn.
2nd Beams Star Trek Jason Nixon Justin Nixon Coeburn, Va.
3rd The Santana Pusher Curtis Ray Collins Beth Collins Pilgrims Knob, Va.
4th Pro Stock by JFK Jimmy Bumgardner Gary Rutledge Maryville, Tn.
5th Pride's Secret Sam Harvey John Hughes Lebanon, Va.
Total Entries 200